Παροχή βοήθειας από την ομάδα του Λιβαδίου
![](https://5673822cee.clvaw-cdnwnd.com/d92d9878d7ab992f4530c6aeeb8e9ef5/200001003-ce08dce08e/libadi.jpg?ph=5673822cee)
Συγχαρητήρια αξίζουν για ακόμη μία φορά στα μέλη της ομάδας του Λιβαδίου, τα οποία μέσα σε μία εβδομάδα κλήθηκαν να συνδράμουν σε επείγουσες καταστάσεις ζωής και θανάτου.
Πιο αναλυτικά:
Κυριακή 20/11 στις 18:30, η ομάδα Π.Π. Λιβαδίου ειδοποιήθηκε να συνδράμει σε διάσωση υπερήλικα ο οποίος είχε βρεθεί στην αυλή του σπιτιού του χωρίς τις αισθήσεις του. Η ομάδα επενέβη άμεσα και μετά από διαγνωστικό έλεγχο που διενήργησε, διαπιστώθηκε ότι ο ηλικιωμένος είχε 50% οξυγόνο και 111 καρδιακούς παλμούς. Του χορηγήθηκε άμεσα οξυγόνο από την ομάδα και κλήθηκε το ΕΚΑΒ. Μετά από μισή ώρα ο ηλικιωμένος ανέκτησε τις αισθήσεις του και επανεξετάστηκε. Διαπιστώθηκε ότι πλέον είχε 90% οξυγόνο και 87 καρδιακούς παλμούς.
Το ασθενοφόρο τον παρέλαβε σε καλή κατάσταση με λοίμωξη του αναπνευστικού.
Ο ηλικιωμένος μετά από μία εβδομάδα πήρε εξιτήριο από το νοσοκομείο.
Ένα μεγάλο ΜΠΡΑΒΟ αξίζει και στον κύριο Antoni Radaci, ο οποίος εντόπισε έγκαιρα τον ηλικιωμένο και έτσι σώθηκε η ζωή του.
Κυριακή 27/11 στις 13:00, στη γιορτή του μανιταριού στο Λιβάδι μία κυρία περίπου 50 ετών έχασε τις αισθήσεις της. Άμεσα ειδοποιήθηκε ο υπεύθυνος του παραρτήματος Λιβαδίου της Πολιτικής Προστασίας Θέρμης κύριος Ταυλίκος Ηρακλής, για παροχή βοήθειας. Η κυρία ήταν χλωμή με 90% οξυγόνο, 82 καρδιακούς παλμούς και υποτασική. Της δόθηκε άμεσα αλμυρή τροφή, ξάπλωσε στον καναπέ του καφενείου για μισή ώρα και επανελέγχθηκε. Η πίεση της πλέον είχε ανέβει στο 10,5 με 7,5 και συνέχισε για τον προορισμό της.
🌐 Social Media Ομάδας :